Múlt héten ismét rekord mélységbe gyengült a forint. A gyengülő trend úgy tűnik nem ért véget, mivel ezúttal 340 felett is járt az euróval szemben. Ahogyan azt sok korábbi elemzés is megjósolta. Szerdán a 340-es mélypont túllépése után egészen 340,4-ig gyengült a forint jegyzése, késő estére néhány fillérrel 340 alá erősödött vissza. Majd csütörtökön reggeltől erősödésének indult, ami összességében még pénteken is kitartott, és ennek eredményeként a 335,5 -ös szinten zárta a hetet.
A forint gyengülését nem indokolja a magyar gazdaság helyzete: megfelelő a gazdasági növekedés, megfelelő az ország fizetési mérlege, nem túl magas az államháztartási hiány, és az államadósság devizaaránya is jelentős mértékben csökkent. Azonban a feltörekvő piaci devizák között a forint reálkamata a legalacsonyabb. Ez pedig jól tükröződik a forint árfolyamában, hiszen az a régiós devizákkal összehasonlítva jelentősen alulteljesít.
Az általános, a forint gyengülését eredményező tényezők mellett, a napokban a dollár erősödése is tovább lendítette a forintot a mélybe. Mivel a dollár erősödésével mindig együtt jár a feltörekvő devizák esése.
A gyenge forint arra is lehetőséget ad, hogy a forint ellen fogadjanak a külföldi befektetők és komoly short állományokat hozzanak létre. Amikor pedig sokan a játszanak a forint gyengülésére, akkor az a forint további romlását eredményezi.
Az egyes okok pedig még egymásra is képesek hatni, így együttes erővel akár további jelentős mértékben is képesek gyengíteni a forintot.
Az MNB eközben szembenéz a tolerancia sáv felső határán is átlépő inflációval és beveti a rendelkezésre álló eszközöket, hogy kordában tartsa azt. Ennek részeként az elmúlt napokban több, ezt megerősítő nyilatkozat hangzott el. Ezen túlmenően pedig az elmúlt hetekben az FX swap (devizacsere) ügyletekkel csökkentették a swap állományt (ez lényegében azt jelenti, hogy meghatározott hitelintézetek eurót cserélnek el az MNB-vel forintért). Ez megdrágítja a forint elleni spekulációt, így csökken annak mértéke, ami jó hatással van a forint erejére. Az MNB kommunikációja arra utal, hogy ha ezek a lépések sem lennének elégségesek, akkor a többi eszköz bevetése, így akár az alapkamat emelése is megtörténhet, annak érdekében, hogy a cél szinten maradjon az infláció.
Legközelebb márciusban dönt az MNB arról, hogy változtat-e az alapkamaton. Az emelés jó hatással lenne a forint árfolyamára is. Azonban a jegybank jelenleg úgy vélekedik, hogy februárban mérséklődni fog az infláció és visszatér az alacsonyabb szintre. Ezzel együtt pedig a forintra újabb mélypontok is várhatnak.
Izgalmas lesz tehát a hét és hamarosan kiderül, hogy megáll végre a forint itt, és kap egy kis szünetet, vagy újabb és újabb rekordok következnek be.