Izgalmas hét elé néz a forint

@ÁrfolyamTudós 2/17/2020, 2:00:00 PM

Múlt héten ismét rekord mélységbe gyengült a forint. A gyengülő trend úgy tűnik nem ért véget, mivel ezúttal 340 felett is járt az euróval szemben. Ahogyan azt sok korábbi elemzés is megjósolta. Szerdán a 340-es mélypont túllépése után egészen 340,4-ig gyengült a forint jegyzése, késő estére néhány fillérrel 340 alá erősödött vissza. Majd csütörtökön reggeltől erősödésének indult, ami összességében még pénteken is kitartott, és ennek eredményeként a 335,5 -ös szinten zárta a hetet.

A forint gyengülését nem indokolja a magyar gazdaság helyzete: megfelelő a gazdasági növekedés, megfelelő az ország fizetési mérlege, nem túl magas az államháztartási hiány, és az államadósság devizaaránya is jelentős mértékben csökkent. Azonban a feltörekvő piaci devizák között a forint reálkamata a legalacsonyabb. Ez pedig jól tükröződik a forint árfolyamában, hiszen az a régiós devizákkal összehasonlítva jelentősen alulteljesít. Az általános, a forint gyengülését eredményező tényezők mellett, a napokban a dollár erősödése is tovább lendítette a forintot a mélybe. Mivel a dollár erősödésével mindig együtt jár a feltörekvő devizák esése. A gyenge forint arra is lehetőséget ad, hogy a forint ellen fogadjanak a külföldi befektetők és komoly short állományokat hozzanak létre. Amikor pedig sokan a játszanak a forint gyengülésére, akkor az a forint további romlását eredményezi. Az egyes okok pedig még egymásra is képesek hatni, így együttes erővel akár további jelentős mértékben is képesek gyengíteni a forintot. Az MNB eközben szembenéz a tolerancia sáv felső határán is átlépő inflációval és beveti a rendelkezésre álló eszközöket, hogy kordában tartsa azt. Ennek részeként az elmúlt napokban több, ezt megerősítő nyilatkozat hangzott el. Ezen túlmenően pedig az elmúlt hetekben az FX swap (devizacsere) ügyletekkel csökkentették a swap állományt (ez lényegében azt jelenti, hogy meghatározott hitelintézetek eurót cserélnek el az MNB-vel forintért). Ez megdrágítja a forint elleni spekulációt, így csökken annak mértéke, ami jó hatással van a forint erejére. Az MNB kommunikációja arra utal, hogy ha ezek a lépések sem lennének elégségesek, akkor a többi eszköz bevetése, így akár az alapkamat emelése is megtörténhet, annak érdekében, hogy a cél szinten maradjon az infláció. Legközelebb márciusban dönt az MNB arról, hogy változtat-e az alapkamaton. Az emelés jó hatással lenne a forint árfolyamára is. Azonban a jegybank jelenleg úgy vélekedik, hogy februárban mérséklődni fog az infláció és visszatér az alacsonyabb szintre. Ezzel együtt pedig a forintra újabb mélypontok is várhatnak. Izgalmas lesz tehát a hét és hamarosan kiderül, hogy megáll végre a forint itt, és kap egy kis szünetet, vagy újabb és újabb rekordok következnek be.

További hírek

  • Napjainkban az információáramlás sebessége és a pénzügyi piacok átláthatósága soha nem látott mértékben bővült. Ennek a dinamikus világnak a középpontjában a kriptovaluták állnak, amelyek közül a Bitcoin kétségkívül a legismertebb. A Bitcoin árfolyama, mint a digitális aranyé, folyamatosan változik, tükrözve a piaci attitűdöket, a befektetői érdeklődést, valamint a globális gazdasági trendeket.

  • Az Oroszországból Kínába, Indiába és Törökországba szállított olaj mennyisége májusban magasabb volt, mint négy éve, de a stratégák szerint az év második felében hiány várható az áruból. Júliusban aztán az OPEC+ (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) megragadta az alkalmat, hogy a termelés visszafogásával támogassa az árakat. Félelmük az volt, hogy a kereskedők aggodalma a következő hónapokban várható magas kamatlábakkal és alacsony növekedéssel kapcsolatos környezet miatt elapasztja a keresletet, és ez lefelé húzza az árakat. A hónap végére az OPEC stratégiája a JPMorgan szerint "meghozta a kívánt hatást", mivel a nyersolaj ára az elmúlt három hónap legmagasabb szintjére emelkedett.

  • Nettó-bruttó bérkalkulátor 2023 – mert nem mindegy, mennyi az annyi. A kiszámíthatóság mindenki számára fontos, különösen, ha a havi munkabéréről van szó. Ennek tudatában tudunk ugyanis kalkulálni és előre látni, hogy az adott hónapban nagyjából mire számíthatunk. A számolgatást könnyen megzavarhatja a bruttó-nettó bér különbsége, ám erre is van megoldás.

  • Joe Biden amerikai elnök 2022 februárjában Oroszország Ukrajna elleni katonai inváziójára azzal válaszolt, hogy kísérletet tett Putyin elnök rezsimjének gazdasági területen történő megbénítására. Moszkva devizatartalékainak százmilliárd dollárját befagyasztották, Oroszországot pedig majdnem kizárták a nemzetközi bankrendszerből. E lépések egyik nem szándékos következménye az volt, hogy a világ „éles emlékeztetőt kapott saját dollárfüggőségükről, függetlenül attól, hogy mit gondolnak a háborúról”, a Bloomberg szavai szerint.

  • Az üzleti világban az idő és az erőforrások hatékony kezelése kulcsfontosságú a sikerhez. Ehhez járul hozzá az SAP vállalatirányítási rendszer, amely integrált módon képes kezelni számos üzleti terület munkafolyamatát a pénzügy és számviteltől kezdve a logisztik különböző területein át az ügyfélkapcsolat kezeléséig. Cikkünkben Kriston Csaba, az Acterra International ügyvezetője foglalja össze, hogyan tehetik hatékonyabbá a vállalatok munkafolyamatait az SAP moduljai.

  • Ezüst vagy arany?

    3/20/2023, 4:00:00 PM

    Abban az esetben, ha a történelmet bármiféle iránymutatónak vesszük alapul, akkor elmondható, hogy az arany és az ezüst ára általában emelkedést mutat akkor, amikor a világpolitika ingatagnak tűnik, az infláció gyorsul, vagy éppen recesszió fenyeget. Mindkét nemesfémet értéket raktározó tárolóedénynek tekintik ilyenkor, ami azt jelenti, hogy nagy a kereslet irántuk.