A dollár hétfőn többhavi csúcsok közelében tartotta magát a többi főbb devizával szemben, miután az amerikai jegybank múlt héten meglepte a piacokat azzal, hogy jelezte: a vártnál hamarabb emeli a kamatlábakat és befejezi a sürgősségi kötvényvásárlást.
A dollárindex, amely a zöldhasút követi a hat fő devizával szemben, 92.232 ponton állt, miután a múlt héten 1,9%-kal emelkedett, ami 2020 márciusa óta a legnagyobb emelkedés.
A Fed álláspontja azóta is rontja a kockázati hangulatot, beleértve a részvénypiacokat is, miközben a biztonságos menedéknek tekintett devizák, köztük a dollár és a japán jen árfolyamát is növelte.
A jen hétfőn tovább erősödött, negyed százalékkal 109,97 dolláron állt a dollárral szemben, míg az euró nagyjából stagnált.
A Fed arra ösztönözte a piaci szereplőket, hogy további kamatemeléseket áraznak be a jövő évre, ami felhúzza az amerikai rövid kamatlábakat és az USD-t.
A Fed politikai irányvonala hátszelet jelentett a [dollár](https://arfolyamtudos.hu/deviza/USD-Doll%C3%A1r-%C3%A1rfolyam "dollár") számára, és kihívást jelent a kockázati eszközök számára, mondták a Westpac elemzői.
Bár a dollárindexnek a közelmúltbeli emelkedés után van mozgástere a márciusban elért csúcsok tesztelésére, "nincs elég erő egy ezen túli tartós középtávú kitöréshez" - tették hozzá.
A Goldman Sachs elemzői egyetértettek azzal, hogy a dollár nyereségét nem lehet tartósan fenntartani, megjegyezve, hogy más központi bankoknak is fontolóra kell venniük a politika normalizálását, mivel gazdaságaiknak ki kell hevülniük a járvány okozta csapásból.
A kriptovaluták közül a [bitcoin](https://arfolyamtudos.hu/deviza/BTC-Bitcoin-árfolyam "bitcoin") közelmúltbeli gyenge vesszőfutása azzal folytatódott, hogy 8%-kal 33 000 dollár alá esett, mivel Kína Szecsuan tartományra is kiterjesztette a bányászatra vonatkozó korlátozásokat.
A kriptóbányászat nagy üzlet Kínában, a globális bitcoin-termelés több mint felét adja.