Hogyan alakult az euró árfolyama az elmúlt 10 évben

@ÁrfolyamTudós 10/1/2019, 1:00:00 PM

Az idei év átlagos árfolyamait összehasonlítva a 2008-as évi adatokkal mintegy 29%-ot gyengült a forint az euróval szemben. Az itt vizsgált 10 évben - év / év összehasonlításban - a legnagyobb változás 2008-ról 2009-re történt a gazdasági válság kirobbanásakor, amikor is mintegy tizenkét százalékot gyengült a forint.

Az euró 10 éve

### 2008-ról 2009-re 12% forint gyengülés Az itt vizsgált 10 évben - év / év összehasonlításban - a legnagyobb változás 2008-ról 2009-re történt a gazdasági válság kirobbanásakor, amikor is mintegy tizenkét százalékot gyengült a forint. Az euró árfolyam átlagértéken ezt követően 2010-ben körülbelül két százalékot csökkent, majd a következő négy évben tovább emelkedett. 2011-ben egy százalék, 2012-ben négy százalék, 2013-ban három százalék és 2014-ben újabb négy százalék emelkedést produkált. 2015-ben viszont látszólag megtorpant és 2016-ban is csupán körülbelül egyetlen százalékot emelkedett. 2017-ben az euró/forint átlagárfolyam korrigált és visszaállt a 2015-ös átlagérték közelébe. Majd 2018-ban ismét emelkedett az árfolyam és átlagosan három százalékkal lett magasabb, mint az előző évben. Az elmúlt napokig figyelembe véve az idei adatokat azt látjuk, hogy tavalyhoz képest körülbelül egy százalékos a jelenlegi forintgyengülés. ### Szélsőséges árfolyamértékek A szélsőséges árfolyamértékeket, tehát a legalacsonyabb és legmagasabb EUR/HUF árfolyamokat megvizsgálva az látjuk, hogy 2008 és 2009 mellett 2012 és 2013 voltak azok az évek, ahol az éven belüli kilengés meghaladta a tizenöt százalékot. Az elmúlt négy évben ez az érték négy és nyolc százalék között alakult. Idén pedig a legalacsonyabb és legmagasabb árfolyam közötti különbség 7,4 százalék volt. A legalacsonyabb [euro árfolyam](https://arfolyamtudos.hu/deviza/EUR-Euro-árfolyam "euro árfolyam") idén eddig márciusban volt, amikor egy euró 312,82 forintot ért a [Magyar Nemzeti Bank jegyzése szerint](https://arfolyamtudos.hu/mnb-arfolyam "mnb árfolyam"). ![Euró árfolyam 10 éve](//images.ctfassets.net/7btulpcn6qzk/44tgdCaRs4GO6b816rVaQq/914cf76d0fb025320b1912be67635820/euro-10ev.png) Ha egy nagy utazást teszünk a múltba, akkor ellátogatva 1991 januárjába, tanúi lehetünk a legnagyobb egyszeri leértékelésnek. Legalábbis a rendszerváltás után. Hirtelen 15 százalékos volt a forint gyenülése, ami csaknem annak felel meg, mintha holnaptól egyszercsak 385 forint lenne egy euró ára. Az akkori gazdasági helyzethez viszonyítva most még mindig virágzásnak vagyunk tanúi, a gazdaság sokkal stabilabb, és bár a növekedés üteme csökken, még mindig jó teljesítményt mutat.

További hírek

  • A Bitcoin történelmi csúcsa újra reflektorfénybe helyezte a kriptovaluták piacát. Az árfolyam emelkedése mögött főként politikai tényezők és a piaccal kapcsolatos pozitív változások állnak, ám a növekedés örömét lehetséges kockázatok is árnyalják. Most bemutatjuk a Bitcoin felfelé ívelő útjának legfontosabb mozgatórugóit, a befektetőkre váró kihívásokat és a kriptovaluta jövőjével kapcsolatos, lehetséges kilátásokat.

  • Napjainkban az információáramlás sebessége és a pénzügyi piacok átláthatósága soha nem látott mértékben bővült. Ennek a dinamikus világnak a középpontjában a kriptovaluták állnak, amelyek közül a Bitcoin kétségkívül a legismertebb. A Bitcoin árfolyama, mint a digitális aranyé, folyamatosan változik, tükrözve a piaci attitűdöket, a befektetői érdeklődést, valamint a globális gazdasági trendeket.

  • Az Oroszországból Kínába, Indiába és Törökországba szállított olaj mennyisége májusban magasabb volt, mint négy éve, de a stratégák szerint az év második felében hiány várható az áruból. Júliusban aztán az OPEC+ (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) megragadta az alkalmat, hogy a termelés visszafogásával támogassa az árakat. Félelmük az volt, hogy a kereskedők aggodalma a következő hónapokban várható magas kamatlábakkal és alacsony növekedéssel kapcsolatos környezet miatt elapasztja a keresletet, és ez lefelé húzza az árakat. A hónap végére az OPEC stratégiája a JPMorgan szerint "meghozta a kívánt hatást", mivel a nyersolaj ára az elmúlt három hónap legmagasabb szintjére emelkedett.

  • Nettó-bruttó bérkalkulátor 2023 – mert nem mindegy, mennyi az annyi. A kiszámíthatóság mindenki számára fontos, különösen, ha a havi munkabéréről van szó. Ennek tudatában tudunk ugyanis kalkulálni és előre látni, hogy az adott hónapban nagyjából mire számíthatunk. A számolgatást könnyen megzavarhatja a bruttó-nettó bér különbsége, ám erre is van megoldás.

  • Joe Biden amerikai elnök 2022 februárjában Oroszország Ukrajna elleni katonai inváziójára azzal válaszolt, hogy kísérletet tett Putyin elnök rezsimjének gazdasági területen történő megbénítására. Moszkva devizatartalékainak százmilliárd dollárját befagyasztották, Oroszországot pedig majdnem kizárták a nemzetközi bankrendszerből. E lépések egyik nem szándékos következménye az volt, hogy a világ „éles emlékeztetőt kapott saját dollárfüggőségükről, függetlenül attól, hogy mit gondolnak a háborúról”, a Bloomberg szavai szerint.

  • Az üzleti világban az idő és az erőforrások hatékony kezelése kulcsfontosságú a sikerhez. Ehhez járul hozzá az SAP vállalatirányítási rendszer, amely integrált módon képes kezelni számos üzleti terület munkafolyamatát a pénzügy és számviteltől kezdve a logisztik különböző területein át az ügyfélkapcsolat kezeléséig. Cikkünkben Kriston Csaba, az Acterra International ügyvezetője foglalja össze, hogyan tehetik hatékonyabbá a vállalatok munkafolyamatait az SAP moduljai.