Megint nagyot esett a font a szigetországban talált új vírusvariáns és a Brexit-tárgyalások bizonytalan kimenetele miatt. Brexit ide vagy oda, az angol font azonban hosszú távon is egyre gyengébb volt más fejlett devizákhoz képest. De még a forinthoz képest sem túlzottan izmos.
Két százalékkal [gyengült a font](https://arfolyamtudos.hu/deviza/GBP-Font-árfolyam "font árfolyam") az euróhoz és a dollárhoz képest – hallhattuk ma a rádióban. Ez alighanem egy új vírus-verzió felbukkanásának és a határok zárásának következménye is, miközben a Brexit-tárgyalások sokadik határideje is eredménytelenül telt le. De gyakran hallani arról, hogy a font gyengül, arról már ritkábban, hogy erősödik.
A Brexit óta gyengült a font, ezt szinte mindenki tudja. De mihez képest? A többi deviza egymáshoz képest is mozog, a viszonyítási pontok maguk is erősen ingadozóak.
![Angol font euró és dollár indexek 2020-ban (YTD)](//images.ctfassets.net/7btulpcn6qzk/28jWwB9FAnEyAUdT1I3Qso/4f83dfc46322526d7891b3982b97b714/0005_Angol_font_eur_____s_doll__r_indexek_2020-ban__YTD_-800.jpg)
A BXY font sterling-index, az EXY euró-index és a DXY dollárindex 2020-ban (Tradingview.com)
Van egy válaszunk: a BXY jelzésű fontindex (UK Pound Sterling Index). Ez az idén év elejétől december 18-ig 2,9 százalékkal emelkedett, de ez elég törékeny nyereségnek látszik. Pár napos fontgyengülés máris lenullázhatja. A deviza-indexeket egyébként arra találták ki, hogy egy adott pénz értékét ne csak egyetlen másikhoz képest ábrázolják. Hanem az összes, az ország életében lényegesebb devizához, egy devizakosárhoz képest. (A gyakorlatban általában a kereskedelmi forgalommal súlyoznak.)
## Meglepően szoros házasság az euróval
A font indexe persze az első ábrán sokszor mutat hasonlóságot az euróéval, és többnyire ellentéte a dollár mozgásának. Ez azért van, mert természetesen mindhárom indexben fontos szerepe van a másik két devizának. Hiszen a három régió fontos partnere egymásnak. Más fontos összetevők például a japán jen vagy a svájci frank.
![Angol font euró és dollár indexek 10 évre](//images.ctfassets.net/7btulpcn6qzk/2EIQHLp7HMWTHHW0eDLTwa/c69a5b9fbfbe7b3521f25ea7afe7ea00/0005_Angol_font_eur_____s_doll__r_indexek_10___vre-800.jpg)
A BXY font sterling-index, az EXY euró-index és a DXY dollárindex tíz évre, havi adatok (Tradingview.com)
A hosszabb távú kép majd markánsabb eltéréseket mutat – gondoltuk. Tíz éves időtávon még meglepően kicsi a különbség. A brit fizetőeszköz így csak öt százalékponttal múlta alul az eurót. A font indexe 13,4, az euróé 8,4 százalékkal esett 2010 decembere óta (havi adatok alapján). A 2016 júniusi Brexit-szavazás valóban minden mérték szerint lejjebb lökte a brit pénzt. de ez a folyamat már jóval előbb megkezdődött, valamikor 2014 közepén. Több időszakban az euróval szépen párhuzamosan gyengült a font. Mindkettő leértékelődött például a dollárhoz képest. (Valamint a svájci frankhoz, a japán jenhez képest is.)
## Húsz év alatt nagyot veszített a font
A harmadik grafikonon látható annak változása, mennyi dollárt, eurót, svájci frankot kellett adni egy fontért. A trend mindhárom esetben csökkenő, vagyis húsz év alatt egyre kevesebbet ért a font ezekben a devizákban. Itt már jóval markánsabb különbségeket látunk: 31 százalékkal kevesebb eurót és 51 százalékkal kevesebb frankot kell adni egy fontért ma, mint 2000 végén.
![Angol font árfolyama euróban dollárban forintban és svájci frankban 20 évre](//images.ctfassets.net/7btulpcn6qzk/7LbymFt88kHpVQnr3gOxkw/c29eaffb4435eb5ae9dee4fb28487a63/0005_Angol_font___rfolyama_eur__ban_doll__rban_forintban___s_sv__jci_frankban_20___vre-800.jpg)
Az angol font árfolyama dollárban, euróban, forintban, svájci frankban, 20 évre, havi adatok (Tradingview.com)
Amint egyébként a Stooq.com saját indexéből kiderül, a font a hetvenes-nyolcvanas években már hatalmasakat zuhant. Az 1971-es 100-ról ez az index mára 26,73-ra esett, azaz a deviza közel háromnegyedét veszítette el értékének a többi fontosabb fizetőeszközhöz képest.
Fontosabb devizaindexek
- DXY – [USA dollár ](https://arfolyamtudos.hu/deviza/USD-Dollár-árfolyam "USA dollár")
- EXY – [Euró](https://arfolyamtudos.hu/deviza/EUR-Euro-árfolyam "Euro")
- BXY – [Brit font](https://arfolyamtudos.hu/deviza/GBP-Font-árfolyam "Brit font")
- JXY – [Japán jen](https://arfolyamtudos.hu/deviza/JPY-Japán-jen-árfolyam "Japán jen")
- CXY – [Kanadai dollár](https://arfolyamtudos.hu/deviza/CAD-Kanadai-dollár-árfolyam "Kanadai dollár")
- AXY – [Ausztrál dollár](https://arfolyamtudos.hu/deviza/AUD-Ausztrál-dollár-árfolyam "Ausztrál dollár")
- SXY – [Svájci frank](https://arfolyamtudos.hu/deviza/CHF-Svájci-frank-árfolyam "Svájci frank")
- ZXY – [Új-Zélandi dollár](https://arfolyamtudos.hu/deviza/NZD-Új-zélandi-dollár-árfolyam "Új-Zélandi dollár")
A magyar forint hosszú távon igazán nem nevezhető a szilárdság mintaképének, hosszú távon erősen leértékelődött a nyugat-európai devizákhoz képest. De az angol font kivétel, ahogy azt a harmadik ábra mutatja. A fontért ma 394 forint körüli összeget kell adni idén, kicsivel kevesebbet, mint 2016-ban, 2006-ban vagy 2000 környékén (piros vonal).
## Amikor 100 font már csak 40 pennyt ér
A dollárhoz hasonlóan az angol font is egy olyan deviza, amely az utóbbi évszázadokban sohasem nullázta le magát, nem inflálódott el teljesen. (Nem úgy, mint a magyar korona, a pengő, a régi német márka vagy számos feltörekvő piaci fizetőeszköz.) De ez nem jelenti azt, hogy megőrizte volna értékét. Az egyik infláció-kalkulátor oldal a hivatalos statisztikákra hivatkozva azt írja, hogy az 1751-es 100 font értéke mai fontban 22 765 font lenne. Vagy, megfordítva a dolgot, 100 akkori font ma már csak mintegy 40 pennyt ér. Ez a pénzromlás sokkal magasabb, mint a dolláré: ugyanezen oldal szerint 100, 1751-es dollár a mai árszínvonal mellett csak 4066 dollárnak felel meg.
A brit inflációs index grafikonján – a dolláréhoz hasonlóan, [amiről itt írtunk](https://arfolyamtudos.hu/hirek/tenyleg-oesszeomlas-elott-all-a-dollar "dollár árfolyam") – 1971-ben van egy markáns ugrás, onnan kezdve jóval meredekebb az árak emelkedése. Mint tudjuk, ekkor törölték el a világban a Bretton Woods-i rendszert, a dollár nemesfémre váltását és a szabályozott devizaárfolyamok rendszerét. Ettől kezdve lebegett szabadon a font árfolyama is.
## Miért gyenge a font?
Mi az oka a font igazán hosszú távú, így joggal történelminek nevezhető leértékelődésének? Nehéz kérdés. Az inflációs rátákban [nem látni markáns különbséget](https://tradingeconomics.com/united-kingdom/consumer-price-index-cpi "inflációs ráták") az utóbbi években az eurózónához képest, de az európai gazdaság motorja sokkal inkább Németország volt. A devizaárfolyamokat azonban sok más tényező befolyásolhatja, így a kamatszintek különbözősége, az adósságállomány, a termelékenység. A brit fizetési mérleg hiánya a szakirodalom szerint különösen neuralgikus pont, súlyosan negatív volt már a Brexit előtt is.
De az is lehet, hogy nem csak a font gyengeségéről van szó. Legalább részben a többi deviza lett relatíve erősebb. A válságok idején biztos menedéket kereső befektetők dollárt, eurót, frankot, Ázsiában esetleg jent vásárolnak. A font viszont, mint menedék, már sok éve nem igazán jutna senkinek sem az eszébe.